Na podobě ESHOPU stále pracujeme, jako omluva dárek zdarma ke každé objednávce!!!

Historie čokolády

Milujete tuto lahodnou pochoutku, ale vlastně nevíte nic o její historii? Čokoláda je starší než leckteré náboženství...

KAKAWA A OLMÉKOVÉ

Milujete tuto lahodnou pochoutku, ale vlastně nevíte nic o její historii? Čokoláda je starší než leckteré náboženství...První zmínka o kakaových bobech se objevuje už 3000 let před Kristem. Původním kakaovník rostl pouze v tropických deštných pralesech a povodí Amazonky a Orinoka. Za objevitele kakaa jsou považováni starověcí Olmékové, kteří žili na pobřeží Mexického zálivu. Měli tedy pro pěstování kakaovníku ideální podmínky. Slovo kakao bylo zřejmě odvozeno z olméckého slova „kakawa“, které pravděpodobně označovalo rostlinu Theobroma cacao (kakaovník pravý).

KAKAOVÉ BOBY A MAYOVÉ A AZTÉKOVÉ

Mayové následně začali „Svaté stromy Cacahuaquachtl“  pěstovat i v dalších oblastech Střední Ameriky. Kakaové boby jim nesloužily pouze jako potravina, ale také jako platidlo. Používaly se také při různých rituálech a náboženských obřadech.  Kakaový bob byl tehdy symbolem plodnosti a úrody. Už tehdy Mayové spolu s Aztéky považovali kakaové boby za afrodiziakum. Původní chuť čokoládového nápoje „Xocolatl“ (v aztéčtině „hořké pití, hořká voda“) byla, jak název napovídá, velmi hořká. Boby se fermentovaly, pražily na slunci, na hrubo mlely a nakonec šlehaly s vodou a kukuřičnou moukou. Bohatí lidé si nápoj, který měl být zdrojem moudrosti, energie a životní síly, sladili divokým medem a přidávali si do něj vanilku, chilli, černý pepř nebo kůru magnolie a skořice. Aztécký král Montezuma II. dokonce pil pouze tuto čokoládu a výhradně ve zlatých pohárech se zlatou lžičkou. Kakaové boby měly na trhu vysokou hodnotu. Například za 10 kakaových bobů jste si mohli pořídit králíka, nebo užít s prostitutkou. Otrok stál 100 kakaových bobů.

ČOKOLÁDA KONEČNĚ V EVROPĚ

Do Evropy přivezl čokoládu až v roce 1519 španělský dobyvatel Hernán Cortés. Nevědělo se ale, co s ní. Teprve v roce 1527 se do Španělska dostal i recept. O rozšíření této novinky až na francouzský dvůr, kde se s ní seznámil i Ludvík XIII., se postarala španělská infantka Anna Rakouská. Marie Terezie darovala čokoládu jako zásnubní dar Ludvíku XIV., čímž rozpoutala po celé Francii doslova posedlost čokoládou. Stále ještě nepříliš lahodný nápoj se pro své blahodárné vlastnosti a sílu prodával v lékárnách. Zvrat přišel v 18. století, kdy se v Anglii hořký nápoj začal míchat s mlékem. Roku 1825 Holanďan Coenraad Van Houten vynalezl hydraulický lis na boby, který dokázal oddělit až 50 % kakaového másla. Zbylý kakaový prášek dal vzniknout pověstnému holandskému kakau. O tři roky později si nechal Van Houten tento přístroj patentovat. Necelé století trvalo, než ve Francii zkusili v roce 1914 smíchat kakao s banánovou moučkou. Tímto nápojem se pak za první světové zahřívali francouzští vojáci v zákopech. V roce 1961 přišla francouzská firma Nestlé na trh s nesmrtelným výrobkem Nesquick, který se stal předchůdcem i našeho Granka.

PRVNÍ TABULKOVÁ ČOKOLÁDA

 „Kousací“ čokoládu poprvé představil jeden londýnský obchodník až v roce 1674. První stroj na hnětení (konšování) čokolády vynalezli ve švýcarském Lausanne až v roce 1830. Následně Charles Kohler poprvé smísil takto vyrobenou čokoládu s lískovými ořechy. V roce 1847 byla poprvé vyrobena první hořká tabulková čokoláda konečně i v Anglii. Henri Nestlé vynalezl v roce 1875 kondenzované mléko. Švýcar Daniel Peter díky tomu vyrobil první mléčnou čokoládu. Stále se ale vyráběla čokoláda velmi tuhá na jídlo, bylo nutné ji pořádně žvýkat.

ČOKOLÁDA, KTERÁ SE ROZPLYNE V ÚSTECH

 K čokoládě, která se člověku rozpouští na jazyku, dopomohla až náhoda. Švýcarský cukrář Rudolphe Lindt se snažil zdokonalovat recept na tabulkovou čokoládu tak, aby chutnala skutečně skvěle. Následně NásledNeustále experimentoval, ale věci se nedařily, jak si představoval. Jednoho dne, v pátek, odešel jeden z jeho učňů z továrny, aniž by vypnul konšovací stroj. Ten pak celý víkend míchal čokoládu. Jaké překvapení ale pro rozlobeného Rudolpha Lindta bylo, když pak v pondělí míchací nádobě nenašel spálenou a tvrdou, ale naopak krásně lesklou, jemnou a vonící čokoládu. Když ji ochutnal, pomalu se mu rozpustila v ústech. Krátce na to přidal Lindt přidal i recept na čokoládovou polevu.

ČOKOLÁDOVÉ ŠÍLENSTVÍ

Na konci 19. století prodal Menier miliony malých tmavých čokoládových tyčinek vložených do kusu pečiva. V roce 1984 spatřila světlo světa první čokoládová kolekce francouzského výrobce čokolády Ramond Bonnat z Voiron (Isere). Čokoláda dobývá svět…